Pływalnia termalno-solankowa


Zapisz
Zapisano

1932 -2001

52°53'11.021" N
18°46'57.516" E

Pływalnia termalno-solankowa powstała w latach 1931-32 według projektu architekta Romualda Gutta, inż. Aleksandra Szniolisa. Na ogromnym terenie między tężniami został wybudowany ogromny, nowoczesny basen ze skoczniami i zjeżdżalnią o powierzchni 4000 m² i głębokości od 15 cm do 3,5 m, który służył gościom i mieszkańcom Ciechocinka przez 70 lat.


Charakterystycznym elementem była kaskada wody spływająca z wysokiej fontanny. Oprócz plażowania na czystym piasku można było uprawiać sport, a po południu tańczyć na dancingach. Architekt krajobrazu Zygmunt Hellwig zaprojektował nasadzenia drzew i krzewów oraz wytyczył alejki wśród trawników.

W sezonach przed 1939 r. codziennie w kawiarni na wolnym powietrzu odbywały się poranki i podwieczorki muzyczne.

Pływalnia była ulubionym miejscem spędzania czasu latem zarówno przez wczasowiczów, jak i mieszkańców Ciechocinka. Wielu bywalców wolało przyjeżdżać pod tężnie niż nad morze właśnie ze względu na basen. Nazywany był „miniaturą morza południowego”. Przyjeżdżali tu amatorzy kąpieli nie tylko z pobliskich miasteczek, ale i z Torunia, Bydgoszczy, Łodzi. Był to cenny i unikatowy teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Obecnie jako własność prywatna jest nieczynny.


Powiązane