Hotel Mullera
Zapisz
Zapisano
1865 - dziś
52°52'53.634" N
18°47'30.115" E
18°47'30.115" E
Najstarszy hotel w Ciechocinku został wybudowany w połowie wieku XIX. Karol Samuel Müller zbudował hotel z 19 pokojami, salą balową, cukiernią i sklepami galanteryjnymi według planu F. Tournelle’a.
Jego cechą charakterystyczną były żeliwne kolumny podtrzymujące obszerny balkon. Obiekt ten spłonął w lipcu 1878 r. Cztery lata później stanął nowy budynek hotelu. Inwestor prawdopodobnie nie dożył otwarcia nowego obiektu, bowiem zmarł w 1881 r. i spoczął na cmentarzu ewangelickim na Słońsku Górnym. Hotel cieszył się popularnością, bowiem było stąd blisko do wszystkich atrakcyjnych miejsc w uzdrowisku. Jego zaletą była bliska odległość do źródeł i dworca kolejowego. Restauracja słynęła z dobrej kuchni. Bywała tu Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka książek kulinarnych. Hotel uwiecznił na swojej rycinie Ksawery Pillati. Śpiewano też o nim piosenki.
Po latach hotel rozrósł się i był szeroko reklamowany jako hotel Müllera. Skrzydło od strony ul. Kopernika było nazywane „Nowym Hotelem Müllera”, chociaż powstało po śmierci pierwszego właściciela. Przy hotelu znajdowała się pierwszorzędna restauracja i cukiernia, zaopatrzona w czasopisma krajowe oraz sala balowa i koncertowa wraz z fortepianem.
Sala balowa, zwana Malinową, miała niezwykły klimat. Została zbudowana w niej drewniana scena, mogły więc odbywać się przestawienia teatralne i koncerty. W sali urządzano też bankiety.
W 1946 r. w tzw. nowym hotelu Müllera utworzono Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Ciechocinku, a w części od strony parku Zdrojowego internat.
W sali balowej, zwanej Malinową, powstała sala gimnastyczna. W maju przeprowadzano tu egzaminy maturalne. Jeszcze pod koniec XX wieku istniała w niej scena, która służyła również uczniom jako miejsce występów.
19 lutego 1992 r. w Sali Malinowej LO w Ciechocinku narodził się pomysł Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbył się wtedy koncert zespołów Zdrowa Woda i Łowcy, a imprezę poprowadził Jurek Owsiak. Dochód przeznaczony był na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Jurek Owsiak postanowił rozszerzyć akcję na całe środowisko rockowe z pomocą TVP 2. Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 i przerósł wszelkie oczekiwania. Odtąd WOŚP gra co roku.
Obiekt, w którym funkcjonowała restauracja „Przy Grzybie”, bar, sklep, hotel, czyli dawny internat i sala gimnastyczna miejscowego LO spłonął w nocy 9 września 2008 r. Obiekt został rozebrany. Opracowywane są plany jego odbudowy